Cinci zile de doliu, în Elveția, după incendiul în care au murit 40 de oameni

Cinci zile de doliu, în Elveția, după incendiul în care au murit 40 de oameni
Cinci zile de doliu, în Elveția, după incendiul în care au murit 40 de oameni
Elveția va ține cinci zile de doliu după tragedia din stațiunea de schi alpină Crans-Montana, unde un incendiu a ucis aproximativ 40 de persoane și a rănit 115 persoane care sărbătoreau la o petrecere de Revelion.
Președintele țării, Guy Parmelin, a descris incendiul ca fiind unul dintre cele mai traumatizante evenimente din istoria Elveției. „A fost o dramă de o amploare necunoscută”, a spus el, adăugând un omagiu numeroaselor „vieți tinere care au fost pierdute și întrerupte”, potrivit The Guardian.
Elveția le datorează acelor tineri, ale căror „proiecte, speranțe și vise” au fost zădărnicite, să se asigure că o astfel de tragedie nu se va mai întâmpla niciodată, a adăugat președintele.
Într-o regiune aglomerată de turiști care schiază pe pârtii, autoritățile au făcut apel la populație la prudență în zilele următoare. I-au îndemnat să evite orice accidente care ar putea necesita resurse medicale deja suprasolicitate.
Citește și:
- 16:17 - Decontare 50% la energie: Termenul limită este 31 mai 2026. Cine sunt românii care primesc banii
- 14:08 - Coiful de la Coțofenești și cele două brățări, readuse în țară
- 10:29 - Cât costă motorina și benzina duminică, 19 aprilie
- 09:58 - Cum va fi vremea azi în România: soare în mare parte din țară, dar apar și ploi slabe
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News













