Pentru județul Timiș au fost solicitate 27.000 de doze de vaccin antigripal

vaccin_42133800
Odată cu răcirea vremii începe și sezonul afecțiunilor respiratorii. Pentru a preveni îmbolnăvirea cu virusul gripal, în cabinetele medicilor de familie și în unitățile medicale va debuta campania de vaccinare pentru această boală.
La nivel național, pentru sezonul 2018-2019, vor fi distribuite peste 1 milion de doze de vaccin antigripal. Dintre acestea 27.000 de doze vor ajunge în județul Timiș. Distribuirea către medicii de familie va începe în data de 15 septembrie. Vaccinările vor fi efectuate în cabinetele medicilor de familie și în unitățile sanitare. Beneficiază de vaccinare antigripală gratuită personalul medical, persoanele cu vârsta de peste 65 de ani, cele care suferă de boli cronice metabolice, respiratorii și cardiovasculare, copiii și bătrânii instituționalizați, gravidele.
Citește și:
- 08:17 - Război în Ucraina: tensiuni fără precedent la Kremlin și scenarii privind „Operațiunea Amurg”
- 08:08 - Război în Orientul Mijlociu. Iranul acuză SUA de atac asupra unei nave în Golful Oman și amenință cu repersalii
- 08:03 - Cursa pentru gaze: țările din Africa fac investiții masive pentru a alimenta Europa
- 08:00 - Ilie Bolojan merge la discuții cu USR: decizii cruciale pentru Coaliția de guvernare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News













