Cotațiile aurului și argintului au sărit în aer după capturarea lui Maduro, pe fondul îngrijorărilor legate de prețul petrolului

Cotațiile aurului și argintului au sărit în aer după capturarea lui Maduro, pe fondul îngrijorărilor legate de prețul petrolului
Cotațiile la aur și argint au crescut luni
Cotațiile la aur și argint au crescut luni, pe fondul evaluării de către investitori a riscurilor geopolitice sporite după capturarea liderului venezuelean Nicolás Maduro de către SUA, transmite Bloomberg.
Pe piața spot, cotația aurului a crescut luni cu până la 2,1%, trecând de 4.420 de dolari pe uncie, în timp ce argintul a câștigat aproape 5%.
Președintele Donald Trump a precizat în repetate rânduri, după arestarea lui Maduro, că Statele Unite sunt acum „la conducere” în Venezuela, declarații care au alimentat incertitudinea privind viitoarea guvernare a statului. Liderul de la Casa Albă nu a ascuns faptul că Washingtonul are nevoie de „acces total” la țară, inclusiv la rezervele sale de petrol.
Episodul „a consolidat un context de incertitudine geopolitică”, a declarat Christopher Wong, analist la Oversea-Chinese Banking Corp din Singapore, citat de Bloomberg. Cu toate acestea, riscurile imediate sunt limitate, deoarece „evoluțiile din Venezuela indică o finalizare relativ rapidă, mai degrabă decât un conflict militar prelungit”, a mai spus Wong.
Citește și:
- 09:00 - „Nu ucideți TAROM!”: Protest masiv anunțat în Piața Victoriei după ce vicepremierul Oana Gheorghiu a cerut desființarea companiei
- 08:18 - Acces istoric pentru România: exporturi de lactate către China - o piață de zeci de miliarde de dolari
- 08:12 - Război Orientul Mijlociu. Washingtonul strânge șurubul: sancțiuni și restricții simultane în Iran și Irak
- 08:04 - „Populația nu va mai accepta!” Avertismentul șefului Consiliului Fiscal în plină criză politică
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News














