INDICELE ROBOR LA TREI LUNI A URCAT LA 5,96% PE AN

INDICELE ROBOR LA TREI LUNI A URCAT LA 5,96% PE AN
La începutul anului trecut, indicele era de 6,21%
Indicele ROBOR la trei luni a ucrat joi la 5,96% pe an, de la 5,94% în ședința precedentă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR).
Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a urcat la 6,02% pe an, de la 6,01% pe an în şedinţa anterioară, iar ROBOR la 12 luni a ajuns joi la nivelul de 6,12%, de la 6,11% pe an miercuri.
În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, acesta este de 5,66% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul III 2024, în scădere faţă de cel din trimestrul anterior, de 5,99%.
În luna mai 2019 a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, actul normativ a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.
Citește și:
- 08:23 - Cu cât s-au scumpit alimentele de bază. Produsele pentru care românii scot mai mulți bani din buzunar
- 08:03 - Cursa pentru gaze: țările din Africa fac investiții masive pentru a alimenta Europa
- 09:19 - Grâul se scumpește din cauza războiului din Orientul Mijlociu
- 13:04 - Scumpirile lovesc direct în farfurie. Roșiile de anul acesta, un vis scump
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News














